Υποδομές

Το Σχολείο μας καταλαμβάνει έκταση περίπου 4.000 τ.μ. Διαθέτει 15 ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, μία αίθουσα εκδηλώσεων, ένα εργαστήριο φυσικών επιστημών, ένα εργαστήριο πληροφορικής, μία μικρή αίθουσα βιβλιοθήκης, γραφεία καθηγητών και διοίκησης, ένα ιατρείο και χώρους αποθήκευσης.

Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας είναι εξοπλισμένες με ηλεκτρονικό υπολογιστή, βιντεοπροβολέα και διαδραστικό πίνακα, δωρεά του “Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος”. Το Ίδρυμα Νιάρχος ανακατασκεύασε, επίσης, όλο το εργαστήριο Πληροφορικής.

Αίθουσα διδασκαλίας

Το Σχολείο διαθέτει ένα γήπεδο μπάσκετ, σκάμμα για άλμα εις μήκος, χώρο πρασίνου και μεγάλο προαύλιο. Το γήπεδο μπάσκετ ανακατασκευάστηκε το 2018 με τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές.

Από το 2018 αρωγός και υποστηρικτής του εκπαιδευτικού μας έργου είναι η εταιρεία ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ του κου Αθανάσιου Μαρτίνου. Η εταιρεία έχει ενισχύσει την υλικοτεχνική υποδομή του Σχολείου (μελέτη και εγκατάσταση αλεξικέραυνου μεγάλης εμβέλειας, κλιματιστικά, ηλεκτρονικοί υπολογιστές) και έχει αναλάβει μέρος των εξόδων όλων των πολυήμερων εκπαιδευτικών εκδρομών.

Στο Σχολείο μας γίνεται ανακύκλωση συσκευασιών χαρτιού, αλουμινίου, γιαλιού και πλαστικού, μπαταριών και λαμπτήρων.