ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΝΕΟΙ, ΕΛΛΑΔΑ, ΕΥΡΩΠΗ”

Με αφορμή την ημέρα της Ευρώπης 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στις εργασίες του 3ου πανελλήνιου μαθητικού συνεδρίου “Νέοι, Ελλάδα, Ευρώπη”, παρουσιάζοντας την εργασία που εκπόνησαν οι μαθητές μας με τίτλο “Γνωρίζοντας την κυκλική οικονομία”, εντασσόμενη στον θεματικό άξονα “Κλιματική αλλαγή, κυκλική οικονομία”. Το συνέδριο έλαβε χώρα στο Σεράφειο Κέντρο του Δήμου Αθηναίων υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων, της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄Αθήνας, του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής.

Η εργασία των μαθητών μας, που εκπονήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας, στηρίχθηκε τόσο στη μελέτη βιβλιογραφικών πηγών και ενημέρωσης από ειδικούς περιβαλλοντολόγους, όσο και στην ενεργό συμμετοχή τους σε πρόγραμμα ανακύκλωσης καταφέρνοντας να ανακυκλώσουν 51.450 πλαστικές, αλουμινένιες και γυάλινες συσκευασίες.

Η παρουσίαση του σχολείου μας με θέμα την κυκλική οικονομία