BACK TO SCHOOL

Στις 22-4-24 το σχολείο μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει την κ. Καραγιαννάκου, παλιά απόφοιτη του 1ου ΓΕΛ ΑΧΑΡΝΩΝ που εργάζεται στις Βρυξέλλες, στην καρδιά της Ε.Ε. και με αυτή της την ιδιότητα ενημέρωσε τους μαθητές της Α΄τάξης του σχολείου μας για τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μέσω του προγράμματος Back to school, ενώ παράλληλα μοιράστηκε τις εμπειρίες της από τις Βρυξέλλες.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση, θέτοντας τα ερωτήματά τους και λύνοντας τις απορίες τους για την Ε.Ε., τον ρόλο της, τις ευρωεκλογές.

Ευχαριστούμε την κ. Καραγιαννάκου για την παρουσίασή της και για το υλικό που έδωσε στο σχολείο μας σχετικά με τις ευρωεκλογές και τη συμμετοχή των πολιτών στα ευρωπαϊκά δρώμενα.