ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ-ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ

Το σχολείο μας 22-2-24 έως και 25-2-24 επισκέφθηκε τις Βρυξέλλες στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Ευρωκοινοβούλιο, στο Parlamentarium και στα γραφεία του ΟΗΕ (Περιφερειακό κέντρο Πληροφόρησης -UNRIC). Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά την αίθουσα του Ευρωκοινοβουλίου, αλλά και να συνομιλήσουν με τον εκπρόσωπο του ελληνικού κέντρου Πληροφόρησης του ΟΗΕ, κ. Δημήτρη Φατούρο. Ο κ. Φατούρος παρουσίασε στους μαθητές μας την ιστορία και τους στόχους του ΟΗΕ και δώρησε στο σχολείο μας τον καταστατικό χάρτη του ΟΗΕ.

Παράλληλα, η ομάδα των μαθητών μας επισκέφθηκε την μεγαλύτερη πόλη της Φλάνδρας, την Αμβέρσα, τη μεσαιωνική Μπρυζ, την αριστοκρατική Γάνδη, το Βατερλώ όπου δόθηκε η τελευταία μάχη του Ναπολέοντα Α΄το 1815 εναντίον των ενωμένων δυνάμεων της Αγγλίας, Πρωσίας και των Φλαμανδών. Τέλος,οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο των Βρυξελλών, στο Atomium και στο Design museum.

Μουσείο Βατερλώ
Πανοραμική θέα των Βρυξελλών από το Atomium